10 praktických tipů pro novopečené tatínky
V této článku naleznete 10 krátkých praktických tipů pro čerstvé tatínky. Tyto tipy jsou navrženy tak, aby odpovídaly na některé z nejčastějších otázek, které nám kladou novopečení tatínkové, kteří jsou nervózní (zcela pochopitelně!) ze všeho, od budování otcovských vazeb až po vyrovnání se s nedostatkem spánku. Doufáme tedy, že díky těmto tipům najdete útěchu v tom, že nejste sami a že vše, co právě cítíte, je naprosto normální.
1. NEBOJTE SE, POKUD NEMÁTE TUŠENÍ, CO DĚLAT
To je pocit, který někdy zažil téměř každý novopečený tatínek na této planetě. Někdy se můžeme cítit naprosto zahlceni panikou, kdy si říkáme: "Opravdu netuším, co tady dělám".
Nedovolte však, aby vám to srazilo sebevědomí nebo abyste měli pocit, že svou práci neděláte správně. Koneckonců, všichni začínáme jako úplní začátečníci a každý rodič má pocit, že byl vržen do hluboké vody. Kdykoli se tedy tento strach vkrádá, vzpomeňte si, že jsme se všichni cítili úplně stejně. Odvádíte skvělou práci a vaše znalosti a zkušenosti se budou časem hromadit.
2. VĚNUJTE ČAS BUDOVÁNÍ VZTAHU S DÍTĚTEM
Stejně jako u všech lidských vztahů i navázání pouta vyžaduje čas. Samozřejmě si své dítě zamilujete okamžitě, ale do budování silného pouta s dítětem budete muset investovat nějaký čas. Jako společnost máme tendenci klást větší důraz na mateřské pouto s dítětem, ale stejně důležité je, aby bylo živeno i pouto otcovské.
Existuje spousta způsobů, jak toho můžete dosáhnout, například tím, že se o dítě postaráte, když pláče, rozesmějete ho, seznámíte ho se svým hlasem a budete mu zdrojem útěchy, pokud se trápí.
3. VÁŠ PARTNER VÁS NEPŘESTANE MILOVAT
Toto je jedna z nejčastějších obav, kterou muži pociťují, když je jejich partnerka těhotná. Mnoho mužů se obává, že je jejich partnerka bude méně milovat, zapomene na ně, nebo k nim dokonce začne být po příchodu dítěte zcela apatická.
Když se vám narodí dítě, budete oba zcela zahlceni láskou, kterou ke svému dítěti cítíte. Tato sdílená láska však může váš vztah posílit. Koneckonců jste toto dítě přivedli na svět společně. Nezapomeňte, že novopečení rodiče musí tvrdě pracovat na tom, aby byla jejich komunikace silná a aby se ve svých nových rolích orientovali jako tým. Pokud se budete vzájemně podporovat a budete o sebe nadále pečovat, váš vztah během této zkušenosti rozkvete.
4. PRACUJTE SPOLEČNĚ NA TOM, ABYSTE MĚLI VOLNÝ ČAS
Když jste tatínkem poprvé, jednou z prvních věcí, která se ukáže být opravdu šokem, je to, o kolik volného času přijdete. Dávno pryč jsou ty časy naprosté nezávislosti, kdy jste si mohli bez ohlášení vyrazit
s kamarády nebo jít na večeři podle potřeby. Dokonce i večerní klid a odpočinek o samotě.
Zpočátku může být těžké se s tím smířit, zvlášť když jste vyčerpaní ze všech nočních krmení. Proto musíte s partnerkou spolupracovat, abyste si navzájem dopřáli volný čas. Snažte se být flexibilní a dělat férové kompromisy. Domluvte se na dnech nebo nocích, kdy se budete o dítě starat každý sám, aby měl ten druhý trochu volného času pro sebe. Díky vysoce funkčním odsávačkám mateřského mléka může maminku občas zastoupit i tatínek.
5. VĚZTE, ŽE VÁŠ SPÁNKOVÝ REŽIM NEZŮSTANE TAKOVÝ NAVŽDY
Nedá se nic dělat - noci jsou vyčerpávající. Spánek bude neustále přerušován a únava bude v podstatě neustálá, dokud je vaše dítě ještě novorozencem. Nemusíte však mít pocit, že to bude trvat věčně.
Podle průzkumu nadace Sleep Foundation bude většina dětí v době, kdy dosáhnou 6 měsíců věku, spát klidně celou noc (spí nejméně 6 nepřerušovaných hodin v kuse). Ve věku 6 měsíců (a v některých případech i dříve) se vaše dítě ustálí v pohodlném a konzistentním spánkovém režimu.
Ačkoli je tedy frustrující a nervy drásající myslet si, že už se "nikdy pořádně nevyspíte", upřímně řečeno to tak nebude. Pamatujte, že to bude snazší. Pokud navíc oba opravdu toužíte po dobrém spánku, proč se v řízení nočních směn nestřídat? Tak se každý z vás vyspí jednu celou noc, než se další noc postará o dítě.
6. PEČLIVĚ SPRAVUJTE SVÉ FINANCE
Ve shonu, ruchu a vzrušení této fáze vašeho života se mnoho věcí nevyhnutelně na chvíli odsouvá na druhou kolej, ale nedovolte, aby mezi ně patřily i finance.
Vyhraďte si nějaký čas, kdy si oba budete moci udělat plán pro své finance, a domluvte si jasnou strategii pro jejich správu. Koneckonců, pořízení dítěte je notoricky známé jako drahá záležitost. Vytvořte si tedy plán s rozpočtem, předvídejte náklady v různých oblastech a určete oblasti, ve kterých můžete ušetřit, pokud se vám situace zdá poněkud napjatá.
7. ROZHODNĚTE SE, ZDA SI VEZMETE OTCOVSKOU DOVOLENOU
Otcovská dovolená je pro tatínky skvělou příležitostí, jak si vytvořit pouto se svým dítětem a užít si tento vzácný, zcela jedinečný čas v životě svého dítěte. Navíc tímto způsobem může váš partner také pokračovat v budování své kariéry, pokud je to pro něj něco důležitého. Ujistěte se, že jste se svým partnerem probrali možnost otcovské dovolené ještě před příchodem dítěte na svět, abyste mohli dát zaměstnavateli dostatečně včas vědět.
8. VĚZTE, ŽE SE U VÁS OBJEVÍ ZVÝŠENÉ OBAVY TÝKAJÍCÍ SE BEZPEČNOSTI
Jedná se o zajímavý fenomén, který evoluce pevně zabudovala do našich mozků. Když budete mít dítě, budete se na bezpečnost a riziko dívat úplně jinak.
Zaprvé budete mnohem méně ochotni sami riskovat. Když jste byli teenagerem, pravděpodobně byste bez rozmýšlení sjeli polní cestu na BMX. Nyní však pravděpodobně zjistíte, že vědomí závislosti vašeho dítěte na vás vám v takovém riskování zabrání. Stejně tak vaše obavy o bezpečnost dítěte budou dost svazující.
Je zcela normální, že se obáváte, že by vaše dítě mohlo spadnout, zranit se nebo že máte pocit, že si nemůžete věřit, že ho neupustíte. Jen si stále opakujte, že všechno bude v pořádku. Žádný rodič není dokonalý (vaši rodiče by vám určitě mohli vyprávět spoustu historek o tom, jak jste je vyděsili, když jste jako miminko upadl). Prostě zabezpečte svůj domov proti dětským nehodám, pečlivě ho hlídejte a budete v naprostém pořádku.
9. TOHLE JE VAŠE ŠANCE BÝT VZOREM OTCEM
Je to skvělá příležitost vytvořit dědictví, na které budete moci s hrdostí vzpomínat. Vaše dítě k vám bude vzhlížet a po celý život (od kojeneckého věku až do devadesáti let!) vás bude považovat za svého otcovského průvodce. Vykročte tedy k tomuto cíli s důvěrou a radostí, pomůžete svému dítěti vyrůst v úžasného, silného, schopného a šťastného člověka.
10. BUĎTE TU PRO SVOU PARTNERKU
Během porodu a prvních dnů rodičovství toho vaše partnerka prožije strašně moc. Samozřejmě je tu bolest a úzkost z porodu, ale pak mnoho maminek zažívá pochyby o sobě, sebekritiku nebo dokonce poporodní deprese, jakmile se dítě narodí.
Především v souvislosti s porodem bychom vám velmi doporučovali, abyste si předem udělali průzkum o nejlepších způsobech, jak podpořit svou partnerku během porodu. I kdyby šlo jen o drobnosti, jako jsou slova ujištění, bude to pro vaši partnerku hodně znamenat.
A pak, až se miminko narodí, je možné, že budete muset partnerce také pomoci zorientovat se v poporodní depresi. Podle agentury APA se totiž 1 ze 7 žen potýká s poporodní depresí nebo úzkostí.
Takže opět platí, že nejlepší, co můžete udělat, je prozkoumat tuto problematiku, abyste pochopili, čím vaše partnerka prochází, a porozuměli tomu, jak jí v tom pomoci. Také tím, že porozumíte příznakům poporodní deprese, budete mnohem lépe vybaveni k tomu, abyste ji u své partnerky rozpoznali a v případě potřeby jí pomohli vyhledat odbornou pomoc.
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce pro čerstvé tatínky.