Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa PPL, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Deprese a úzkost v těhotenství a po porodu

Až 1 z 5 žen má během těhotenství nebo po porodu problémy s duševní pohodou [1-3]. Deprese a úzkost jsou nejčastějšími problémy s duševním zdravím v těhotenství a postihují přibližně 10 až 15 z každých 100 těhotných žen [1-2]. Ženy jsou v těhotenství náchylnější k problémům s duševním zdravím, ale jejich příznaky se mohou velmi lišit a také se liší. Níže jsme příznaky deprese a úzkosti rozdělili do vlastních kategorií. Je však dobré mít na paměti, že se příznaky mohou výrazně překrývat a mnoho žen prožívá depresi a úzkost současně.

Ženy, které patří do menšinových skupin, jsou od začátku ve zranitelnějším postavení. Pokud máte existující trauma, a nemusí to být jen sexuální útok nebo smrt blízké osoby, vyžádejte si informace o svých možnostech. Vaše dřívější zkušenosti s duševními problémy mohou zvýšit riziko, že se vám nebude dařit dobře, zejména po porodu. Se správnou pomocí tomu však lze často předejít.

V těhotenství nebo po porodu se u vás také mohou poprvé objevit problémy s duševním zdravím. To, jak je vaše duševní pohoda ovlivněna, závisí na mnoha věcech. Patří mezi ně např.:

  • Typ duševního onemocnění, které jste již mohla prodělat.
  • Přerušení užívání léků na psychické problémy - pokud tak učiníte v těhotenství, hrozí vám vysoké riziko recidivy. Je to pravděpodobnější, pokud jste prodělala závažné onemocnění, několik epizod onemocnění nebo nedávnou epizodu.
  • Nedávné stresující události ve vašem životě (např. úmrtí v rodině nebo ukončení vztahu).
  • Jak se cítíte v těhotenství - můžete, ale nemusíte být šťastná, že jste těhotná.
  • Znepokojivé vzpomínky na obtíže ve vašem vlastním dětství.

Příznaky duševního onemocnění v těhotenství jsou podobné příznakům, které máte v jiných obdobích, ale některé se mohou soustředit na těhotenství. Můžete mít například úzkostné nebo negativní myšlenky týkající se těhotenství nebo vašeho dítěte. Můžete se obtížně vyrovnávat se změnami své váhy a postavy, zejména pokud jste trpěla poruchou příjmu potravy nebo se potýkáte s tělesnou dysmorfií.

Pokud vaše příznaky trvají déle než dva týdny, je čas vyhledat pomoc. Čím dříve někoho navštívíte, tím rychleji se začnete cítit lépe.

Příznaky deprese

Deprese je duševní onemocnění, které se může rozvinout postupně nebo během krátké doby a může trvat mnoho měsíců, nebo dokonce let, pokud není léčeno. Může začít před těhotenstvím nebo během něj a pokračovat i po porodu, nebo se může poprvé rozvinout až po příchodu dítěte na svět.

V mnoha případech není deprese rozpoznána a může se zhoršovat - což může narušit vaše těhotenství nebo rodičovství. Může se také vrátit v budoucích těhotenstvích. Deprese ovlivňuje nejen vás, matku, ale také váš vztah s partnerem, vaše dítě a jeho vývoj.

Pokud se u vás po dobu dvou týdnů nebo déle objevují některé z následujících příznaků, je načase vyhledat pomoc:

  • Cítíte se smutní, skleslí nebo pláčete bez zjevné vnější příčiny.
  • Máte malý nebo žádný zájem o věci, které vám přinášejí radost (např. cvičení, jídlo nebo pobyt s partnerem či péče o sebe)
  • Stahování se ze společenského kontaktu*
  • Změny chuti k jídlu nebo hmotnosti (nejíte nebo se přejídáte)
  • Neschopnost usnout po nočním kojení nebo nadměrné spaní
  • Pocit neklidu nebo zpomalení
  • Snížení energie* a pocit vyčerpání* nebo ztráta motivace
  • Pocit nedostatečnosti, selhání, viny, studu, bezcennosti, beznaděje, bezmoci, prázdnoty nebo smutku; často pocit blízký pláči
  • Potíže s jasným myšlením nebo rozhodováním*, nesoustředěnost* a špatná paměť*
  • Mít myšlenky na to, že ublížíte sobě nebo dítěti, ukončíte svůj život nebo budete chtít od všeho utéct nebo se dostat pryč
  • Strach o dítě a/nebo strach být s dítětem o samotě
  • Pocit zlosti, podrážděnosti nebo zášti (např. pocit snadného podráždění ze strany ostatních dětí nebo partnera)
  • Ztráta zájmu o sex nebo intimitu*

*Tyto příznaky mohou být také důsledkem nedostatku spánku, což se s novým miminkem často stává!

Příznaky úzkosti

Určitá míra obav nebo úzkosti je v těhotenství nebo po narození dítěte normální. Problémem je, že přílišná úzkost a trápení mohou ovlivnit vaši schopnost užívat si těhotenství a zvládat výzvy spojené s péčí o novorozence. Především stavy úzkosti vám ubírají síly, které jsou potřeba jinde.

Maminky s úzkostnými stavy se často obávají, že nad sebou ztrácejí kontrolu nebo že se "zblázní". Mnohé z nich se snaží vše zvládnout bez pomoci a často se obávají, že to, co dělají se svým miminkem, není "správné" nebo "dostatečné". To může vést k nízkému sebevědomí a strachu, že si jako rodiče nebo partneři nevedou dobře.

Úzkostné stavy se často projevují kombinací těchto příznaků:

  • Úzkost, strach nebo obavy, které přerušují myšlenky a narušují každodenní úkoly
  • Záchvaty paniky - bušení srdce, dušnost, třes nebo pocit fyzického "odtržení" od okolí
  • Neustálý pocit podrážděnosti, neklidu nebo "nervozity"
  • Napjaté svaly, "sevřený" hrudník a bušení srdce
  • Obtížné uvolnění a/nebo dlouhé usínání v noci
  • Strach být s dítětem sám
  • Úzkost nebo strach, které vás vedou k neustálé kontrole dítěte
  • Trvalé, všeobecné obavy, často zaměřené na zdravotní problémy
  • Obsedantní nebo nutkavé chování

Existuje řada různých typů úzkosti a stavů souvisejících s úzkostí. Od generalizované úzkosti až po obsedantně kompulzivní poruchu (OCD) a posttraumatický stres (PTSD). Pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o něco víc než jen o přechodné úzkostné myšlenky a pocity, poraďte se se svým lékařem. Zvažte také vyhledání místních skupin věnujících se poporodním problémům s duševním zdravím.

Méně časté stavy duševního zdraví

Existují méně časté duševní poruchy, které mohou postihnout ženu během těhotenství nebo v roce následujícím po porodu a mohou být závažné. Mezi tyto stavy patří bipolární porucha, poporodní (puerperální) psychóza a schizofrenie. Některé maminky mohou být také náchylnější k poruchám příjmu potravy během přibývání na váze  a fyzických změn, které těhotenství přináší. Pokud máte obavy nebo chcete získat více informací, doporučujeme o nich hovořit se svým ošetřujícím lékařem či gynekologem.

Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce duševním zdravím v těhotenství i po něm.

Zdroje:

1. Woody CA, Ferrari A, Siskind D, Whiteford H, Harris M. A systematic review and meta-regression of the prevalence and incidence of perinatal depression. J Affect Disord. 2017; 219: 86-92.

2. Gavin NI, Gaynes BN, Lohr KN, Meltzer-Brody S, Gartlehner G, Swinson T. Perinatal depression: a systematic review of prevalence and incidence. Obstet Gynecol. 2005;106:1071-83.