Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa PPL, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Fyzické změny po porodu

Přirozený/vaginální porod vs císařský řez 

Císařský řez je úžasným nástrojem v případě, že vaginální porod není možnou nebo bezpečnou cestou pro ženu nebo miminko. Bohužel jde o velmi rozsáhlou břišní operaci, která může mít krátkodobé, dlouhodobé i trvalé následky na ženu i miminko. V ČR je čtvrtina ze všech porodů vedena právě císařským řezem (přirozeně obhajitelné procento je ovšem 10-15%), tedy cca polovina císařských řezů je zbytečných a je možné se jim nějakým způsobem vyhnout.

Prevencí zbytečných císařských řezů je informovanost, přirozené vedení porodu a trpělivost a vstřícnost ze strany porodnice. Někdy ale při sebevětší snaze není možné se císařskému řezu vyhnout. Proto je dobré s touto variantou počítat i při plánování porodního přání pro vaginální porod. Pokud ženu čeká plánovaný císařský řez, tak i u této varianty je klíčová příprava, sepsání porodního přání a výběr vstřícné porodnice pro uskutečnění šetrného a laskavého císařského řezu. Právě tento šetrný a laskavý císařský řez, kojení a pozdější kontaktní přístup k miminku jsou způsoby, které mohou zmírnit nebo dokonce eliminovat spoustu možných následků tohoto způsobu porodu.

Co se týče opakovaných císařských řezů, tak po jednom císařském řezu je v případě, že neexistují nové (nebo původní) důvody k dalšímu císaři, šetrnější a méně rizikovou variantou vaginální a pokud možno přirozený porod. Po dvou a více císařských řezech jsou rizika vaginálního porodu a dalšího císařského řezu srovnatelná, přičemž mírně stoupá u vaginálního porodu riziko ruptury dělohy, ale tento nárůst je tak nepatrný, že se podle britské NICE nedoporučuje preferovat další císařský řez.

Po císařském řezu je pak velmi klíčová péče o jizvu, která by měla začít v den porodu a měla by pravidelně trvat alespoň 2 roky, což je doba plného vyhojení jizvy. Na masáž jizvy po císařském řezu doporučujeme Naydaya Balzám na jizvy a strie, s obsahem vitamínů, plný mocných rostlinných výtažků, které okamžitě aktivují hydrataci a obnovu pleti, čímž pomáhají minimalizovat výskyt všech jizev a strií. Balzám je 100% přírodní, 95% složek v BIO kvalitě, veganský a bez parfemace.

Fyzické změny po porodu

Zavinování dělohy

Zavinování dělohy začíná vypuzením placenty a nastoupením poporodních stahů, poporodní stahy jsou nezbytně nutné pro zavinování dělohy a pociťujete je jako křečovité stahy v břiše. Prvorodičky je nevnímají tak silně, s každým dalším porodem bývají většinou intenzivnější. Stahy jsou pro dělohu velice důležité, protože tyto silné svalové kontrakce stahují dělohu do její původní podoby. Zavinování dělohy velmi podpoříte včasným přiložením dítěte k prsu.

V prvních hodinách po porodu můžete svou dělohu nahmatat jako kulovitý útvar v oblasti pupíku, některé ženy zaskočí pocit, mít náhle prázdné a měkké břicho bez děťátka. Ženy také někdy zaskočí, při vstávání po porodu z lůžka, když se uvolní velký kus sražené krve. Je to úplně normální, když ležíte, krev se nahromadí, srazí a teprve ve změněné pozici může odtéct. Na poporodní stahy pomáhá držet se v teple, ať už zavinutá v rebozo šátku, anebo v prostěradle, či šále. Také pomáhá ohřívací láhev, leh na břiše, masáže bylinnými měšci, či aromaterapeutické směsi olejů, které podporují zavinutí dělohy.

Zavinování dělohy je u každé ženy individuální proces, nicméně dá se říct, že první den po porodu ji nahmatáme zhruba ve výšce pupku, druhý den – dva až tři prsty pod pupkem, třetí den – tři až čtyři prsty pod pupkem. Čtvrtý a pátý den se často zavinování dělohy malinko zastaví, protože tělo spotřebuje většinu sil na tvorbu mléka. 10 den po porodu lze dělohu nahmatat těsně nad stydkou kostí. Při tomto stavu zavinutí dělohy je vhodné začít s jemným cvičením svalů pánevního dna a břišních svalů a pokračovat postupně až do úplné regenerace celé oblasti. 

Očistky

Po porodu ženy ztratí určité množství krve. Dny po porodu miminka jsou očistky jako silná menstruace a je normální, že žena krev ztrácí. Očistky mohou odcházet jako tekoucí krev nebo také jako krevní sraženiny. Očistky mohou trvat v řádu týdnů. Některé ženy budou krvácet v průběhu celých 6 týdnů po porodu. Krev bude postupně světlejší a slabší a většinou po 10 dnech po porodu můžete vidět také bílý nebo žlutobílý výtok. Spolu se zavinováním dělohy bude krev také vytékat a proto je dobré často kojit dle potřeb miminka.

Ženy po císařském řezu většinou krvácí déle než po přirozeném porodu. Je důležité dostatečně odpočívat a dopřát si také poporodní masáž či uzavírací poporodní rituál. 

Pocení

Pocení je v období šestinedělí běžné. Je normální pociťovat návaly horka a potit se více, než je žena zvyklá. Tělo se navrací do hormonální rovnováhy. Tělo také odstraňuje nahromaděnou vodu a ženy mohou vypotit až 1 litr vody denně. Ekvádorská porodní bába Rocio Alarcon říká, že žena by v období šestinedělí měla být „mokrá“. Mělo by z ní téct mléko, krev a měla by se potit. Znamená to, že tělo je zdravé a vše funguje tak jak má.

Při pocení je dobré nosit bavlněné oblečení, hodně pít a nijak pocení nezabraňovat. Období šestinedělí by mělo být co nejklidnější a žena by měla mít dostatečnou podporu okolí. Oblečte si stylovou noční košili či tričko od Tajinebanane ze 100% bavlny, která je nejenom neuvěřitelně pohodlná, ale i praktická a umožňující diskrétní kojení kdykoliv a kdekoliv.

Článek vznikl ve spojení s úžasnou Míšou Kalusovou a Drahou Sokolovou, spoluzakladatelkami Jemného zrození. V Jemném zrození Vám pomohou prožít těhotenství a porod v lásce a klidu. Jemné Zrození vytvořilo program, který představuje moderní, ucelený a populární kurz hypnoporodu v České republice. Kurzy pořádají již od roku 2012 a situaci v České republice tak mají dokonale zmapovanou. Jejich kurz je tak přizpůsoben českému prostředí a českým ženám.

Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Jak zvládnout šestinedělí s úsměvem.