Jak na dětskou seboreu přírodní cestou?
Co je to seborea?
Dětská seborea neboli seboreická dermatitida je kožní onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou mazových žláz. Projevuje se výskytem žlutých až světle hnědých šupinek, které se odlupují především ve vlasové části dítěte. Takto postižená část hlavičky se označuje jako "cradle cap" (čepička z kolébky).
Dětská seborea neboli seboreická dermatitida je kožní onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou mazových žláz. Projevuje se výskytem žlutých až světle hnědých šupinek, které se odlupují především ve vlasové části dítěte. Takto postižená část hlavičky se označuje jako "cradle cap" (čepička z kolébky).
Seborea se může rozšířit i do obličeje (čelo, obočí, víčka) a v částech, kde dochází k většímu tření kůže (třísla, podpaží, podkolení jamky). Dětská seborea se objevuje nejčastěji u dětí od jejich 3 týdnů až 3 měsíců. Postihuje dvě třetiny kojenců a nejde o nic výjimečného a zdravotně závažného. Onemocnění není nakažlivé, pouze může dojít ke svědění napadené části.
Příčiny vzniku
Přesná příčina vzniku seborey není zcela známá, ale předpokládá se, že roli hrají genetické faktory, hormonální změny a přítomnost kvasinek rodu Malassezia na pokožce. U kojenců je zvýšená sekrece mazových žláz často důsledkem hormonů přenesených z matky během těhotenství
Příznaky
Seborea se projevuje tvorbou zarudlých šupinek se žlutavou krustou. Mezi hlavní příznaky patří:
- Šupinky červené, oranžové nebo žluté barvy, které se olupují.
- Svědění (méně časté).
- Souvislá vrstva šupinek na hlavě (tzv. čepička).
- Vyskytuje se v místech s největším množstvím mazových žláz – ve vlasech, obličeji a na trupu.
Léčba
Léčba dětské seborey vyžaduje pravidelnou péči o postižená místa. Doporučuje se:
- Kosmetika: Používejte jemnou dětskou kosmetiku, ideálně šampony a krémy určené na seboreu.
- Mazání: Před koupáním namažte postižená místa mastnějším krémem nebo olejem.
- Vyčesávání: Po změkčení šupinek je jemně vyčešte hřebínkem nebo kartáčkem.
Trhání šupinek však může být bolestivé - proto se ho prosím zdržte, i když je to lákavé! Může také dojít k odhalení bolavé kůže pod šupinami, která se může zanítit. Takže žádné trhání!
Jak mohu pomoci svému dítěti se seboreou produkty Kokoso Baby?
Šupinky kolébkové čepičky není snadné odstranit. Uvádí se, že kolébková čepička obvykle sama zmizí, ale existuje pár produktů, které můžete vyzkoušet, aby se zlepšila.
- Na hlavičku miminka naneste náš bestseller Happy Scalp Krém na šupinky ve vlasech a nechte působit. Nanášejte každý den, ráno a večer tak dlouho, jak bude potřeba.
- Poté jemně vyčešte šupinky z vlásků a pokožky hlavy extra jemným kartáčkem z kančích štětin.
- Při večerní aplikaci pak miminko rovnou vykoupejte a umyjte mu hlavičku jemným dětským šamponem bez parfemace. Pokud krém aplikujete během dne, tak můžete ponechat krém na pokožce.
EXTRA TIP: Pro změkčení šupinek a pokožky hlavy můžete miminku udělat i olejový zábal z panenského kokosového oleje.
Přijde mé dítě o vlasy?
Často se stává, že jemné vlásky miminka se přes šupiny zacuchají, a proto odcházejí spolu se šupinami. Není to však nic, čeho byste se měli obávat, a vlásky bez problémů dorostou.
Trápí Vaše dítě šupinky ve vláskách? Díky našemu dárkovému setu od Kokoso Baby se jich zbavíte rychle a nadobro.