Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa PPL, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně kojení

1. Jak přejít z kojení na krmení z láhve?

Výběr správného vybavení, jako jsou láhve a savičky, vám může usnadnit přechod na láhev. Možná budete muset vyzkoušet několik možností, než najdete tu, na kterou vaše dítě reaguje. Sledujte tělo a činnosti svého dítěte, abyste zjistili, co se mu líbí nebo nelíbí. Mějte na paměti, že možná budete muset změnit toho, kdo vaše děťátko krmí. Pokud dítě pozná vaši vůni, může láhev odmítnout. Požádejte partnera nebo jiného člena rodiny, aby to zkusil.

Nakonec nezapomeňte, že to může chvíli trvat a s trochou trpělivosti si vaše dítě na láhev zvykne. Pokud se cítíte ohledně krmení z láhve obezřetní nebo citově rozpolcení, nenechte se do toho nutit.

S přechodem z kojení nespěchejte. Náhlé odstavení může být pro vás fyzicky bolestivé a pro vás i vaše dítě emocionálně náročné.

2. Mohu kojit, když mám příliš malá prsa?

Velikost a tvar prsou nemají vliv na schopnost kojit a nemají nic společného s tím, kolik mléka žena tvoří. To se týká i žen s velkými dvorci (oblast kolem bradavky), plochými bradavkami, a dokonce i žen, které podstoupily operaci prsou.

Poznámka: Pokud jste podstoupila masivní zmenšení prsou, mohly vám být odstraněny mlékovody a žlázy, což znamená, že se vám může tvořit méně mléka.

3. Jak dlouho bych měla kojit?

Mnoho předních zdravotnických organizací doporučuje, aby většina dětí byla kojena nejméně 12 měsíců, přičemž prvních šest měsíců by se mělo kojit výhradně. To znamená, že miminka nedostávají po dobu prvních šesti měsíců žádné jiné potraviny ani tekutiny než mateřské mléko. Pokud však z nějakého důvodu kojíte kratší dobu, je to stále velmi prospěšné jak pro vás, tak pro vaše dítě.

4. Jak dlouhé by mělo být kojení?

Pro kojení není stanovena žádná pevná doba. Může trvat 15 až 20 minut z jednoho prsu. Mohou být kratší nebo delší. Vaše dítě vám dá vědět, kdy je s krmením hotovo. Pokud se obáváte, že vaše dítě nedostává dostatek mléka, poraďte se s lékařem vašeho dítěte.

banner kojení

5. Jak poznám, že mé dítě dostává dostatek mléka?

To je neuvěřitelně častá obava, kterou někdy pocítily téměř všechny maminky. Koneckonců na tuto otázku neexistuje žádná vnitřní odměrka ani jednoznačná odpověď. Všechna miminka jsou jiná a v různých fázích vývoje - dokonce i ze dne na den - přijímají různý objem mléka.

Pokud se tohoto strachu nemůžete zbavit, pak nejlepší, co můžete udělat, je dávat pozor na některý z následujících příznaků:

  • dítě má málo energie a často se zdá být ospalé a letargické
  • dítě spí čtyři nebo více hodin v kuse
  • dítěti trvá krmení příliš krátkou dobu
  • dítě usíná krátce po začátku krmení
  • dítěti trvá krmení příliš dlouho - přibližně 30 až 40 minut nebo případně jen 5 až 10 minut
  • dítě se špatně přisává
  • dítě do dvou týdnů nenabralo svou porodní váhu
  • dítě přibývá na váze pomaleji než přibližně 150-250 g za týden
  • dítě nemá dostatečnou stolici (tři až čtyři stolice denně do čtyř dnů věku)
  • moč dítěte není světlá
  • v plenkách dítěte vidíte červenohnědý "cihlový prach".

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, obraťte se na svého lékaře a požádejte ho o radu.

6. Moje dítě neustále jí! Je to normální?

Můžete si všimnout, že vaše dítě prochází obdobím, kdy pije mnohem větší množství mléka, než na jaké jste zvyklí.

Tomuto jevu se říká shlukové krmení (cluster feeding) a je poháněno rychlým růstovým spurtem, který je v prvním roce života dítěte velmi častý. Klíčové je zdůraznit, že se nemusíte znepokojovat, je to naprosto normální.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je dávat na své dítě při kojení pozor, protože normálně samo přestane, jakmile má dost. Nebo pokud se vaše dítě stále přisává, ale jeho sání po prvním kojení zesláblo, pak vám to napovídá, že je syté.

7. Mohu kojit hned po císařském řezu?

Často slýcháme nepravdivé fámy, že maminky po císařském řezu nemohou kojit, ale to je naprostá nepravda. Kojení po císařském řezu je pro maminky naprosto bezpečné.

Ve většině případů budete moci kojit téměř okamžitě. Jediný scénář, kdy budete muset kojení asi o hodinu odložit, je, pokud vám bude muset být podána celková anestezie nebo pokud bude vaše dítě po porodu umístěno do vlhkého lůžka. Ale nebojte se, hodinové zpoždění by nemělo mít vliv na vaši zásobu mléka nebo schopnost kojit.

Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Kojení - Průvodce pro novopečené matky.