Příprava na kojení a první 2 týdny s miminkem
Připravte se ještě před příchodem miminka
Z kojení budete určitě nervózní, zejména pokud je to vaše první dítě. Příprava je bezpochyby nejlepším způsobem, jak nejen zmírnit nervozitu, ale také jak si udržet klid a kontrolu během hektických prvních týdnů.
Doporučujeme vám, abyste se zúčastnila kurzu kojení. Pomůže vám to zorientovat se v procesu kojení, poskytne vám to praktické rady k řešení běžných problémů a dodá vám to neocenitelnou sebedůvěru.
Jakmile se seznámíte se základy, připravte si vše předem, abyste byla na kojení připravena, až se vaše miminko narodí. Například sběr mleziva je skvělý způsob, jak rozvíjet sebedůvěru matky, a zároveň produkovat mlezivo, které bude velkou pomocí, pokud bude mít vaše dítě potíže s krmením.
A konečně, abyste měla pocit jistoty a připravenosti, doporučili bychom vám přidat do porodního plánu podrobnosti o kojení. Existuje řada lidí, se kterými budete chtít kojení probrat, například lékař, porodní tým a váš partner. Tím, že vyjádříte své přání kojit ještě před příchodem dítěte na svět, bude tento podpůrný tým schopen se zasadit o vaše potřeby a zajistit, abyste měla vše připraveno k tomu, abyste mohla začít kojit ihned.
První 2 týdny s miminkem
Prvních několik týdnů mateřství je zároveň nejkrásnějším a nejnervóznějším obdobím, jaké si lze představit.
Mnoho maminek pociťuje v souvislosti s kojením obrovské obavy. Často se setkáváme s obavami maminek, že jejich schopnost kojit nějak souvisí s jejich mateřskou hodnotou. I když tento pocit naprosto chápeme, není v žádném případě správný.
Novým maminkám bychom proto v první řadě chtěly dát tu nejdůležitější radu: buďte k sobě laskavé.
Pokud kojení prostě není nic pro vás, je to naprosto v pořádku. Je naprosto v pořádku, když ho nahradíte umělým mlékem, a to hned od začátku. Pamatujte, že vaše blaho je stejně důležité jako blaho vašeho dítěte. A péče o vlastní zdraví bude přímo prospěšná i pro péči, kterou dostane vaše dítě. Koneckonců existuje důvod, proč je koncept Giovanny Fletcherové "Šťastná máma, šťastné dítě" tak populární.
Kromě toho bychom doporučili dodržovat tato základní pravidla:
- 1. a 2. den - zaměřte se na zotavení z porodu a zároveň se naučte správně miminko přisát. Během této doby také začnete chápat různé signály hladu vašeho miminka.
- Po dobu 3. a 4. dne - často kojte, abyste zmírnila nalití prsou (způsobené zvýšenou tvorbou mléka). Pokud máte v této fázi potíže s tvorbou mléka nebo pokud u svého dítěte pozorujete známky zvýšené žloutenky či úbytku hmotnosti, poraďte se se svým lékařem. Se začátky kojení vám skvěle pomůže i tichá a výkonná odsávačka mateřského mléka. S namáhanými a rozpraskanými bradavkami si skvěle pomůže náš vyživující balzám na bradavky. Zklidňující balzám bez obsahu lanolinu obohacený másly zvyšujícími vlhkost a spolu s cennými oleji z tropického ovoce, skvěle hojí suché, popraskané bradavky a kůži na prsou.
- 5. den - v této fázi můžete očekávat změny ve vašich prsou a ve stolici vašeho dítěte.
- 6. až 10. den - nadále sledujte přibírání svého dítěte, jak pravidelně dodržuje vzorec jídlo-spánek-bdění a konzistenci, četnost a zabarvení jeho vyměšování.
- 11. až 14. den - je běžné, že v této fázi dochází u dětí k růstovému spurtu, takže můžete očekávat nárůst kojení. Současně nezapomeňte pečovat také o svou vlastní pohodu.
Ačkoli se jedná o typický vzorec krmení novorozence, v žádném případě to není 100% scénář. Pokud se způsoby krmení vašeho dítěte liší, je to naprosto v pořádku - jen zůstaňte flexibilní a pečlivě sledujte váhu a plenky svého dítěte, abyste zajistili, že je spokojené a zdravé.
První dva týdny jsou jak emocionálně nejnáročnější, tak nejdůležitějším obdobím pro vytvoření zásob mléka. Díky těmto krokům budete lépe rozumět jednotlivým fázím, které můžete očekávat (a jak se na ně nejlépe připravit!).
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Kojení - Průvodce pro novopečené matky.