Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa PPL, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

První dny s novorozencem a podpora novopečené maminky

První dny s novorozencem

První dny novorozeneckého života jsou plné vzestupů, pádů a všech emocí. A i když je třeba mít na paměti, že obavy a úzkosti jsou v této fázi přirozené, zabřednout do nich je jediný způsob, jak je zvládnout. Stejně jako u mnoha jiných našich strachů je nejlepším způsobem, jak je řešit a minimalizovat úzkosti, které vyvolávají, postavit se jim čelem. Je to neustálý proces učení, pochopení toho, co různé situace vyžadují, a budování důvěry ve vlastní schopnosti.

Pokud tedy vidíte, že vaše dítě od vás něco potřebuje, využijte svých vlastních znalostí k určení nejlepšího způsobu, jak mu pomoci ( jako záložní plán poslouží konzultace s internetem). I když se vám tato myšlenka bude zpočátku zdát skličující, věřte svým schopnostem a intuici. A tím, že si takto budete opakovaně ověřovat své znalosti, rychle zjistíte, kolik jste se toho naučili.

Je to zvláštní, ale v těchto situacích můžete s dítětem spolupracovat jako malý tým. Pomůže vám interpretovat to, co se vám snaží sdělit, a když se vám to podaří, vznikne vaše pouto.

A panečku, to bude taková odměna, až uvidíte, že jste se trefili! Právě díky takovým okamžikům je tato zkušenost tak obohacující a pomůže vám zjistit, jak daleko jste se dostali.První dny s novorozencem a podpora novopečené maminky

Vazby se budují a posilují v průběhu času, a to prostřednictvím více smyslového zapojení. V počátečních fázích se snažte naučit, jaké signály vaše dítě vysílá a co znamenají. Jaký je například jejich signál hladu? Nebo jak vám dávají najevo, že něco chtějí?

Jakmile se naučíte číst signály svého dítěte, můžete si vybudovat pouto tím, že uspokojíte jeho potřeby. Když budete rozumět jejich signálům a pomáhat jim, vaše dítě pocítí vlnu hormonu oxytocinu, díky kterému se bude cítit šťastné a bude si toto štěstí spojovat s vámi.

OČNÍ KONTAKT

Dalšími způsoby, kterými můžete rozvíjet pouto se svým dítětem, jsou oční kontakt, mluvení na dítě, aby se seznámilo s vaším hlasem, a zrcadlení činností a výrazů dítěte.

DOTEK

Dotek je dalším základním prvkem budování vztahu mezi dítětem a rodičem. Díky dotyku si dítě může vytvořit instinktivní asociaci mezi vámi a bezpečím, útěchou, jistotou a ochranou. Kromě těchto hlubokých vazeb posiluje pravidelný fyzický kontakt také vývoj mozku dítěte.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

Ujistěte se, že si s partnerkou rozdělíte všechny povinnosti spojené s úklidem, nočními směnami, krmením, přebalováním atd.

A nezapomeňte, že čím více to budete dělat, tím více poroste vaše sebevědomí.

Jakmile to bude možné, měli byste si s partnerkou společně vytvořit rutinu, která bude vyhovovat vám oběma. Rozdělte si pracovní zátěž a domácí práce přizpůsobte spánku a krmení miminka (které se začnou stabilizovat přibližně ve 3 měsících). Chápeme, že se vše může zdát děsivé a někdy dost zdrcující, ale nejlepší, co můžete udělat, je pustit se do toho rovnou od začátku.

Podpora kojící matky

Přestože tuto oblast rodičovství bude nevyhnutelně řídit především matka, existuje řada praktických způsobů, jak se může do procesu kojení zapojit i otec.

5 praktických způsobů, jak podpořit kojící maminku

  • Naučte se zacházet se zmraženým mateřským mlékem.
  • Pomoc při krmení dítěte z láhve, když je maminka pryč nebo pracuje, unavená nebo zaneprázdněná.
  • Pomáhat mamince zkrátit její bolesti při kojení. Např., věděli jste, že dobrá masáž může pomoci zmírnit nalití prsou nebo stimulovat tvorbu mléka?
  • Vaření výživných pokrmů, které obsahují ingredience, jež jsou speciálně navržené tak, aby napomáhaly tvorbě mléka. Patří mezi ně například potraviny s vysokým obsahem bílkovin, dýně a fenykl. Domácí laktační svačinku, jako jsou ovesné sušenky, jistě ocení každá kojící maminka.
  • A stejně jako v každém bodě rodičovské etapy nezapomeňte, že pozitivní slova povzbuzení jsou vždy velmi prospěšná.

podpora kojící matky

V návaznosti na poslední bod pamatujte, že byste nikdy neměli podceňovat hodnotu své podpory a pochvaly. Koneckonců kojení může být pro ženy obrovskou výzvou a žádné dvě ho neprožívají stejně. Pro některé je to naprostá hračka od začátku do konce. Pro jiné může být stresující, bolestivé, emocionální nebo všechno dohromady.

Míra podpory, kterou vaše partnerka potřebuje, se bude přirozeně značně lišit v závislosti na jejích zkušenostech s kojením. Pokud má s kojením relativně nekomplikované zkušenosti, může se stát, že jedinou formou podpory, kterou od vás potřebuje, jsou pozorné doteky nebo pozitivní ujištění.

Pokud je to však pro vaši partnerku obtížná zkušenost, pak bude vaše podpora velmi užitečná. Buďte jí oporou, když má potíže, pomozte jí identifikovat možné příčiny (a řešení) problémů, které zažívá, a v případě potřeby buďte k dispozici, abyste s ní mohli navštěvovat laktační konzultace.

Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce pro čerstvé tatínky.