Psychické změny před a po porodu
Střídání nálad
Střídání nálad u těhotných žen je často velmi diskutované téma na veřejnosti i mezi těhotnými ženami. Ne všichni lidé ale vědí, že většina žen od doby, kdy otěhotní, prožívá zcela běžně tzv. ambivalentní pocity. Co to znamená? Jedná se o protichůdné pocity, které tyto ženy prožívají.
Někdo by si mohl myslet, že žena v době těhotenství už samotným faktem, že naplňuje svoji ženskou roli, roli matky, se stává automaticky šťastnou a spokojenou. Střídání pocitů se především připisuje hormonální nerovnováze, ale není to jediný důvod tohoto stavu mysli. Svoji roli v tomto období mají i další vlivy. Většina žen by asi jmenovala tělesné nepohodlí, které se někdy může spojovat s dobou těhotenství (především ranní nauzea, zvýšená únava, ospalost, zvýšená citlivost až přecitlivělost některých částí těla, časté močení i v noci, někdy potíže se spánkem), a tento jiný stav vyvolává někdy rozporuplné pocity a myšlenky nejen u žen.
Z praxe víme, že u těhotných žen často převládá málo naplňovaná touha být často opečovávaná, fyzicky i emocionálně od svého nejbližšího okolí, nejlépe od partnera – tatínka miminka. Často se stává, že ani žena samotná nedokáže přesně vyjádřit, co by od partnera potřebovala, očekávala, chtěla. Příčinou bývá fakt, že si v hektické době, ve které všichni žijeme, nedopřáváme ani v tomto „požehnaném“ období čas, ve kterém bychom se minimálně alespoň na chvíli mohli zastavit a zklidnit. Nechte se od svých nejbližších alespoň v tento čas hýčkat, zpomalte a naslouchejte svému tělu. Přesně z tohoto důvodu jsme založily Made for Moms a navrhly naše dárkové sady pro nastávající a čerstvé maminky, kde žena najde přesně to, co v tomto nejcitlivějším období potřebuje.
Z hlediska zaměřenosti na výkony, termíny, dosahování všemožných cílů v životě, si nedovolujeme, alespoň ve většině případů to tak vnímám, uvědomovat svoje potřeby a pocity. A tak někdy vidíme, že se naše pocity a potřeby snaží získat naši pozornost podobně, jako to dělají malé děti. Také naše pocity, potřeby, emoce se opakovaně hlásí o naši pozornost, často se stále větší intenzitou, abychom si je ve chvíli, kdy se dostávají z podvědomé do vědomé části mysli my sami mohli uvědomit v racionální mysli a následně s nimi dále být a „pracovat“.
V období těhotenství je dáno těhotné ženě být sama se sebou v intenzivnějším propojení nevědomé a vědomé části mysli, což se odráží ve vnímání nezpracovaných emocí – z vnějšku se to může jevit jako pouhé střídání nálad těhotné ženy. Přitom je to pro těhotnou ženu obrovská příležitost zbavit se emocionální zátěže z minulosti, velmi často i z období vlastního prenatálního vývoje (kdy miminko navnímává emoce přes matku, ale neumí si s nimi poradit – neumí je odžít), z období vlastního porodu nebo raného dětství.
To jsou velmi často období, kdy jsme nemohli nebo neuměli nebo později nedovolili si prožít plně svoje emoce a ty zůstaly neprožité, potlačené hluboko uložené v našem podvědomí. Naše podvědomí jako hard disk obsahuje v sobě všechno, co jsme v životě prožili, čím jsme prošli. V těhotenství a pak následně při porodu má žena možnost, díky většímu kontaktu – propojení se svým podvědomím, se zbavit těchto neprožitých emocí, zbavit se emocionální zátěže. Moje velmi častá zkušenost průvodkyně žen při tomto procesu, mluví srozumitelnou řečí. Pokud má žena dostatek odvahy a odhodlání ponořit se do hloubky své minulosti a následně žena nastoupí na tuto cestu ojedinělé příležitosti zbavení se emocionální zátěže v období těhotenství, kdy je na to relativně dostatek času a prostoru, nemusí s ní být mnohdy dramaticky konfrontována při porodním procesu. Naopak, její porodní proces se může odehrávat a plynout harmonicky, klidně, pokojně a s láskou.
Poporodní deprese
Po poporodním baby blues se jedná o nejčastější duševní poruchu, kterou ženy mohou po porodu zažít. Jedná se tak o běžnou poporodní komplikaci. Od „klasické” depresivní poruchy se poporodní deprese odlišuje pouze tím, že její začátek spadá do obdob 4 týdnů až 6 měsíců po porodu.
Udává se, že 10-19% žen se s poporodní depresí setká. Je ale známo, že řada žen o svých problémech v poporodním období nechce mluvit a tak toto číslo může být vyšší.
Mezi rizikové faktory patří:
- osobní anamnéza premenstruační poruchy nálady
- náročný a traumatický porod
- deprese nebo úzkost v graviditě
- starší nebo mladší matka
- nedostatečná podpora z okolí
- partnerské neshody
- neplánovaná nebo nechtěná gravidita
- hormonální změny po porodu
- osobní anamnéza poporodní deprese
- rodinná anamnéza poporodní deprese
Ženy, které prochází těhotenskou depresí nebo se pro depresi v minulosti již léčily, mají největší riziko relapsu.
Ženy, které trpí poporodní depresi mohou mít tyto příznaky (min 3 až 5 příznaků pospolu): Plačtivost bez výrazné příčiny, pocity bezcennosti, pocity beznaděje v lepší budoucnost, smutek, neschopnost zvládat každodenní situace, nedostatečná hygiena, pocity provinilosti, přehnaný pocit úzkosti a strachu o přítele/dítě, snížená chuť k jídlu, snížené libido, nesoustředěnost, myšlenky na smrt.
Běžné jsou také vtíravé nebo obsesivní myšlenky. Může se jednat o myšlenky, které vás najednou napadnou a nevíte odkud přichází. Ženy mohou mít strach zůstat s dítětem samy, mohou mít obavy, že dítěti nebo sobě ublíží. V těchto případech doporučujeme vyhledat lékařskou nebo terapeutickou pomoc.
Některé z těchto projevů (nedostatek koncentrace, poruchy spánku a nezájem o sex) jsou po porodu běžné, ale je důležité zmínit je vašemu doktorovi.
Co může pomoci léčit poporodní depresi: farmakoterapie antidepresivy, psychoterapie, somatic experiencing, kraniosakralní terapie, EFT, bodywork, EMDR (při traumatickém zážitku), v některých případech pomáhá také homeopatie. Kombinace několika různých přístupů může být vhodná.
Akutní léčba může trvat v řadě týdnů a měsíců. Nicméně je potřeba počítat s tím, že léčba může být dlouhodobá. V první řadě se obraťte na svého lékaře a poté zvažte také alternativní metody léčby.
Toto období je náročné. A každý extra moment, který vyšetříme pro sebe, se počítá. Na večerní uvolnění a pohodovější usínání vyzkoušejte řadu Bloom and Blossom Na dobrou noc pro dospělé.
Článek vznikl ve spojení s úžasnou Míšou Kalusovou a Drahou Sokolovou, spoluzakladatelkami Jemného zrození. V Jemném zrození Vám pomohou prožít těhotenství a porod v lásce a klidu. Jemné Zrození vytvořilo program, který představuje moderní, ucelený a populární kurz hypnoporodu v České republice. Kurzy pořádají již od roku 2012 a situaci v České republice tak mají dokonale zmapovanou. Jejich kurz je tak přizpůsoben českému prostředí a českým ženám.
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Jak zvládnout šestinedělí s úsměvem.