Q&A po císařském řezu
1. Je obtížné se po císařském řezu posadit?
Je to jeden z nejneskutečnějších pocitů, když se po císařském řezu snažíte sama posadit. Bezprostředně po císařském řezu a až dva týdny po něm může být samostatné sezení bolestivé. Během pobytu v nemocnici využijte nemocniční lůžko, které vám může pomoci se posadit, a ošetřující personál. Po návratu domů se zkuste přetočit na bok, podepřete se polštáři a požádejte členy rodiny o pomoc při vstávání.
2. Jak nejlépe pečovat o jizvu po císařském řezu?
Po císařském řezu by měl být řez 24 hodin po operaci suchý a zakrytý. Poté ho můžete jemně navlhčit a osprchovat se. Ošetření operační rány spočívá v jejím udržování v čistotě pomocí jemného sprchování a ponechání na vzduchu. Sprchování podporuje krevní oběh, což umožňuje rychlejší hojení řezu. Kromě toho je zásadní udržovat ránu čistou a hydratovanou a předcházet bakteriální infekci. Po sprchování můžete místo řezu jemně osušit čistým ručníkem.
Bolest v místě řezu a jeho okolí je běžná a lze ji zvládnout pomocí léků proti bolesti. V nemocnici vám mohou být podány silnější léky proti bolesti, ale po návratu domů by měla být bolest zmírnitelná perorálními léky proti bolesti. Lékař vám možná nějaké předepsal nebo vám doporučil užívat volně prodejné léky. Mějte na paměti, abyste se vyhýbali přípravkům na bázi kyseliny acetylsalicylové nebo známějším jako "aspirin".
Pohyb podporuje hojení po císařském řezu, stejně jako po jakékoli jiné operaci. Dbejte však na techniku pohybu: cvičte například vstávání z postele. Nejprve se přetočte na bok a s oporou rukou pomalu vstaňte. Tím dosáhnete co nejmenšího tlaku na ránu.
Řez mohl být uzavřen stehy nebo sponkami. Ty budou odstraněny přibližně 1 týden po operaci. Po tuto dobu nebudete muset zůstat v nemocnici a může je poté odstranit sestra. Někdy jsou používány vstřebatelné stehy, o které se dále nestaráte, samy se rozpustí. Určité zarudnutí v okolí stehů nebo sponek je normální a obvykle není známkou infekce.
3. Kdy mohu mít po císařském řezu sex?
Přestože vaše dítě nepřišlo na svět porodními cestami, klíčové je poskytnout děložnímu hrdlu dostatek času na uzavření. Obvykle to trvá 6 týdnů, ale některé ženy se cítí jisté, že mohou mít intimní styk dříve. Pokud pociťujete pálení nebo jinou bolest, poraďte se se svým lékařem, protože to může znamenat, že se děložní hrdlo nehojí tak, jak by mělo.
4. Za jak dlouho se břicho začne zplošťovat?
Vaše tělo se po dobu 9 měsíců rozšiřovalo a formovalo, aby se přizpůsobilo dítěti. Nedávejte si přemrštěné cíle a nestresujte se tím, že tělo ihned po porodu nevypadá jako před otěhotněním. Dejte si čas na správné uzdravení, naslouchejte indiciím svého těla a respektujte velký úspěch, kterého jste právě dosáhla.
Děloze skutečně trvá přibližně šest týdnů, než se vrátí do velikosti před těhotenstvím. Vzhledem k tomu, že císařský řez znamená řez v děloze, může být vaše břicho oteklé o něco déle než po vaginálním porodu. Břišní svaly se hojí pomalu. Pokud jste v těhotenství přibrala značné množství kilogramů, část tohoto tuku se skrývá pod kůží břicha a uvnitř břišních dutin. S cvičením břišních svalů můžete začít, jakmile se zahojíte z porodních zážitků.
Po porodu váží bříško asi kilogram. Za týden se zmenší na polovinu. Za šest týdnů se vaše děloha vrátí do své velikosti před těhotenstvím. Pokud se rozhodnete pro kojení, vaše děloha se ještě o něco zmenší a nakonec bude vážit asi 60-100 gramů.
5. Krvácí se vaginálně po císařském řezu?
Ano, můžete očekávat, že až dva týdny po porodu budete pociťovat vaginální krvácení. Krvácení je důsledkem místa, kde byla placenta připojena k děloze. Krvácení může být prvních několik dní silné a tmavší barvy. Postupem času bude krvácení slabší a barva by měla zesvětlit.
6. Je diastáza recti častým jevem po císařském řezu?
Některé faktory mohou zvyšovat riziko vzniku diastázy recti:
- Nadváha
- Velké dítě
- Vícerčata
- Vyšší věk matky > 34 let
- Vysoké množství plodové vody
- Typ tkáně
- Předchozí porody
- Císařský řez
Diastáza recti, tedy odstup přímých břišních svalů, je častým vedlejším účinkem těhotenství. Obvykle se většina poškození zahojí do dvou měsíců po porodu. V extrémních případech se však separace samostatně nezahojí a vyžaduje odbornou rehabilitaci. Fyzioterapeut specializující se na rekonvalescenci po těhotenství a diastázu recti vám bude velkým pomocníkem v prevenci nejhoršího a během rekonvalescence, bez ohledu na to, jak velkému oddělení břišních svalů jste během těhotenství čelila. Rehabilitace u odborníka vám pomůže i v případě, že jste rodila před lety - pokud problémy přetrvávají, vyhledejte pomoc!
Pokud máte špatné držení těla, břišní svaly se někde schovávají, bříško je oteklé, záda vás trvale bolí a trápí vás inkontinence, problém je s největší pravděpodobností v břišních svalech a jejich separaci. Naslouchejte svému tělu a připravte se na zahájení aktivní rekonvalescence 3 až 4 týdny po porodu, jakmile se rána po řezu zcela zahojí.
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce zotavením po císařském řezu.