Doprava ZDARMA po ČR pro objednávky nad 2 500 Kč na výdejní místa PPL, nad 3 500 Kč doručení na adresu a zásilky na Slovensko.

Tipy pro partnery a rodinu těhotné či ženy po porodu

Pro partnery

Na rozdíl od vás, které jste těhotenství a porod zažily, váš partner musí počkat, až bude miminko na světě, aby se začal přizpůsobovat rodičovství. V ideálním případě vám v těhotenství a při porodu pomáhá, ale realitu rodičovství si uvědomí, až když se s miminkem seznámí. Což je shodou okolností okamžik, kdy se jejich realita skutečně prověří. Dítě změní jejich roli a povinnosti a v této době může být jejich mysl také zranitelnější pro problémy s duševním zdravím. Informace a tipy v tomto elektronickém průvodci se neomezují pouze na vás, maminky. Jsou aplikovatelné i na vašeho partnera. Je důvod, proč existují věci, které mohou převzít, aby vám pomohly vše zvládnout:

  • Zapojte se do každodenních úkolů spojených s péčí o těhotnou partnerku, nové dítě a domácnost.
  • Učte se spolu se svou těhotnou partnerkou z online kurzu, pokud se stane něco neočekávaného, musíte vědět, co dělat!
  • Přijměte nabídku podpory od přátel nebo rodinných příslušníků nebo zorganizujte někoho, kdo vám pomůže s jídlem, domácími pracemi a péčí o dítě.
  • Naplánujte si nějaký čas ve dvou a zkuste dělat něco, co vás oba baví.
  • Dbejte na své zdraví a pohodu. Ujistěte se, že cvičíte, relaxujete a vyhradíte si čas pro sebe, abyste byli v emocionálním rozpoložení, které vám pomůže partnerovi v těhotenství a při porodu a po porodu.

Když se novopečený rodič potýká s problémy s duševní pohodou, může být zapotřebí, aby rodina a přátelé "převzali iniciativu" - uvedli jsme několik způsobů, jak to můžete udělat.

Pro rodinu a přátele

Pokud máte obavy o někoho, kdo je těhotný nebo nedávno porodil, řekněte mu, že máte o něj starost a nabídněte mu svou podporu. Možná plně nerozumíte tomu, čím procházejí, ale může jim velmi pomoci už jen to, že víte, že jste tu pro ně. Povzbuďte je, aby vyhledali odbornou podporu. Nezapomeňte, že duševní potíže jsou v době, kdy se narodí dítě, běžné. Pokud máte o těhotnou maminku obavy, povzbuďte ji k návštěvě odborníka. Možná budete muset provést první telefonát a vzít ji na první schůzku.

  • Vyberte si čas, kdy jste oba v klidu a nejste příliš rozptýlení, a promluvte si o některých věcech, kterých jste si všimli. Nabídněte jí našeho Průvodce duševním zdravím v těhotenství i po něm. Snažte se být chápaví.
  • Věnujte čas naslouchání, aniž byste cítili potřebu nabízet řešení.
  • Nabídněte pomoc s vařením, domácími pracemi nebo péčí o dítě (nebo starší děti), ale snažte se nepřebírat zodpovědnost.
  • Uvědomte si, že novopečená maminka sice může potřebovat pomoc, ale také prostor. Být obklopena mnoha návštěvníky - byť s dobrými úmysly - může být vyčerpávající.

Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce duševním zdravím v těhotenství i po něm.