Zotavení po císařském řezu týden po týdnu
Císařský řez je závažný chirurgický zákrok a během hojení se může objevit svědění, necitlivost, zácpa, sexuální nepohodlí nebo opožděný tok mléka. Dejte proto svému tělu dostatek času na hojení a buďte k sobě šetrná.
První týden
První týden po císařském řezu můžete očekávat, že v místě řezu budete pociťovat znecitlivění a bolestivost. Je normální, že vaše jizva bude mírně vystouplá, oteklá a dokonce tmavší než váš normální odstín kůže, takže se neznepokojujte. Při kašli, kýchání nebo smíchu si nezapomeňte podepřít místo řezu a břicho tím, že si podepřete břišní svaly (představte si, že si přitáhnete pupek k páteři) nebo jemně přitlačíte rukou na místo řezu.
Prvních několik týdnů po porodu budete mít vaginální výtok zvaný očistky, který se skládá z krve, bakterií a odloučené tkáně z děložní sliznice, spolu s běžným krvácením. To platí pro ženy, které rodily císařským řezem nebo vaginálně. Výtok bude prvních několik dní jasně červený.
Během prvních dvou dnů můžete mít bolesti při nadýmání a plynatost. Plyn má tendenci se hromadit, protože střeva jsou po operaci pomalá. Vstávání a pohyb vám pomůže trávicí systém znovu nastartovat.
Po operaci budete vyzváni, abyste alespoň několikrát vstali z postele, prošli se a rozproudili krev. Zkuste si pohnout nohama, otáčet kotníky nebo se hýbat a protahovat nohy. Dbejte na to, abyste se stále hýbali a udržovali tak krev v oběhu, abyste se vyhnuli možnosti vzniku krevních sraženin.
Je také důležité, abyste pravidelně močili. Plný močový měchýř ztěžuje kontrakci dělohy a zvyšuje tlak na ránu po císařském řezu.
Váš výtok a krvácení se zmenší, ale obojí může trvat až šest týdnů. Výtok a krvácení by se měly postupně měnit z jasně červené na růžovou a poté na žlutobílou barvu. Pokud krvácení menstruačního typu pokračuje i po prvních čtyřech dnech po porodu nebo se po zpomalení vrátí, zavolejte svému lékaři.
Okamžitě zavolejte lékaře, pokud máte jakékoli příznaky krevní sraženiny, včetně silné nebo přetrvávající bolesti nebo citlivosti a tepla v jedné oblasti nohy nebo cítíte, že máte jednu nohu oteklejší než druhou.
Druhý - šestý týden
Vaše tělo se během této doby musí uzdravit a zotavit. Prvních 6 týdnů po porodu byste se měla zaměřit na velmi lehký pohyb, jako je chůze, protahování a posilovací cvičení pro pánevní dno.
Aktivitu můžete postupně zvyšovat tempem, které vám vyhovuje. Začněte krátkou pětiminutovou procházkou. Jakmile se budete cítit pohodlně, prodlužte procházku na 10 nebo 15 minut.
CVIČENÍ PÁNEVNÍHO DNA
Při každém zvedání dítěte zatněte svaly pánevního dna a zároveň svaly dolní části břicha. To vám pomůže ochránit záda a zabrání úniku moči.
V prvních dnech můžete přeprogramovat střed svého těla tak, aby fungovalo od bránice dolů přes trup až ke svalům pánevního dna, a to tak, že budete cvičit dýchání do břicha v poloze na zádech, a když je to pohodlné, tak i vsedě.
DÝCHÁNÍ DO BŘICHA
Břišní dýchání je jednoduché. Při nádechu vnímejte, jak se hrudní koš, břicho a pánevní dno rozšiřují a jemně uvolňují. Při výdechu pak sevřete rty (jako byste foukali brčkem) a jemným výdechem podpoříte aktivaci pánevního dna a hlubokých břišních svalů.
Před jakoukoli činností (dokonce i před zvednutím dítěte) zatáhněte břicho, vydechněte základní dech, získejte hluboké napětí a podporu v pánevním dnu a pak začněte s pohybem nebo zvedáním.
Od šestého týdne
Proces hojení není automaticky ukončen jen proto, že jste dosáhli hranice šesti týdnů. Když vám lékař "povolí" cvičit, neznamená to, že je vaše tělo po těhotenství a porodu zcela uzdraveno. Začněte s cviky, které vám pomohou vybudovat pevný základ a pomalu zpevnit a zploštit bříško. A pak, až budete připravena a schopna, se zvolna vraťte k lehkým posilovacím cvikům a sprintům.
Jen nezapomeňte, že účinky těhotenských hormonů mohou ovlivňovat vaše klouby až šest měsíců po porodu, takže se vyhýbejte aktivitám s vysokou zátěží.
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce zotavením po císařském řezu.