Vaše zdraví a menopauza
Téměř každá buňka ve vašem těle obsahuje estrogen, takže menopauza je v podstatě nedostatek hormonů. Jakmile vaše vaječníky přestanou produkovat vajíčka, vaše hormonální hladiny se nikdy nedoplní.
I když přestanete mít příznaky menopauzy, vaše tělo je stále zbaveno estrogenu, a proto je vystaveno většímu riziku určitých zdravotních stavů.
Navíc, čím dříve projdete menopauzou, tím déle jsou vaše hormonální hladiny sníženy, a tím větší je riziko vzniku dalších onemocnění.
Chronický zánět
Estrogen je skvělý protizánětlivý a snižuje zánět nízkého stupně v těle. Zánět zvyšuje riziko určitých stavů, včetně:
- Kardiovaskulární onemocnění
- Obezita
- Cukrovka typu 2
- Určité druhy rakoviny
Hustota kostí
Během prvních 5 let menopauzy se ztrácí asi 10 % kostní hmoty ženy. 1 ze 2 žen starších 50 let bude trpět osteoporózou kvůli nedostatku estrogenu.
Vaginální atrofie/suchost
Vaginální atrofie se týká vaginální tkáně, která se stává tenčí, sušší a méně pružná, což pociťují všechny ženy. To může způsobit nepříjemný pocit, suchost a svědění vaší vaginy.
Zdaleka to není triviální záležitost. Vaginální atrofie může mít za následek krvácení, bolest při sexu nebo neobvyklé močové příznaky.
Získání podpory od svého praktického lékaře
Pokud vaše příznaky ovlivňují váš běžný každodenní život, navštivte svého lékaře / gynekologa. Měli by vám být schopni říct, v jaké fázi se nacházíte na základě vašeho věku, příznaků a vašeho menstruačního cyklu.
Je známo, že hormonální testování je kvůli mnoha faktorům velmi nespolehlivé a měly byste být klinicky diagnostikovány vaším poskytovatelem zdravotní péče.
Jak budu diagnostikována bez testu?
Namísto stanovení diagnózy na základě krevního nebo hormonálního testu vám váš praktický lékař bude moci na základě svého úsudku stanovit takzvanou „klinickou diagnózu“.
Pokud se vaše příznaky shodují s příznaky menopauzy a jste ve věku mezi pozdním 30. a středním 50. rokem, může váš praktický lékař na základě svého klinického úsudku navrhnout, zda jste pravděpodobně v perimenopauze nebo po menopauze, a nabídnout vám vhodnou léčbu.
Samozřejmě, že u některých žen dojde před tímto bodem k časné menopauze, takže pokud máte v rodinné anamnéze časnou menopauzu nebo zdravotní stav, který může způsobit, že budete mít časnou menopauzu, měli byste to oznámit svému praktickému lékaři.
Vedení deníku symptomů
Čím více můžete lékaři o svých příznacích sdělit, tím lépe. Veďte si deník příznaků, abyste mohly sledovat, jaké změny si všimnete a kdy, a ukažte to svému praktickému lékaři. Pokuste se sledovat své příznaky a také to, kdy se objevují, kvalitu spánku, stravu a úroveň aktivity.
Líbil se vám tento článek? Stáhněte si náš kompletní e-book zdarma: Průvodce perimenopauzou a menopauzou.