Pánevní dno po porodu - co pro něj mohu udělat?
V souvislosti s mateřstvím čelíme řadě divokých proměn, kterými naše tělo prochází. Největší pozornost věnujeme těm očividným novinkám: naší váze, kůži, pleti nebo vlasům. Jenže náš wellbeing a zdravotní stav víc ovlivňují ty neviditelné záležitosti. Třeba kondice pánevního dna. Díky relaxinu se svalstvo pánevního dna umí protáhnout až na 3-5ti násobek své původní délky, což je potřebné, aby miminko mohlo porodními cestami projít. Je tedy pochopitelné, že po porodu nějakou dobu trvá, než se zase svastvo vrátí do původního stavu. Platí to jak u pánevního dna, které vyvázlo bez jakéhokoliv poranění, tím spíše, pokud k poranění nebo nástřihu hráze při porodu došlo.
Co je pánevní dno
Pánevní dno je skupina svalů a tkání ve spodní části pánve, které podpírají vnitřní orgány: močový měchýř, střeva, u žen také dělohu. Plní funkci přirozené "sítě", čímž nám pomáhá kontrolovat močení, stolici a sexuální funkce. Navíc poskytuje rovnováhu celému tělu.
V souvislosti s pánevním dnem řešíme jeho pružnost a pevnost. Představte si hamaku na větvi stromu, do níž si leháte: je-li příliš povolená, zkroutíte se do ní s nedůvěrou a strachem ze žuchnutí na zem. V opačném extrému vás houpací síť nepoddajně tlačí, neobjímá, způsobuje napětí. V péči o pánevní dno tedy chceme přejít oslabení (hypotonu) nebo naopak přetížení (hypertonu).
Složitá anatomie pánevního dna také příznačně ilustruje jeho moc, nečekané napojení na další orgánové soustavy a náš psychický stav. I když nerovnováha v napětí pánevního dna trápí až čtvrtinu žen, často nás nenapadne spojovat např. migrény s oblastí břicha.
Co se s pánevním dnem děje během těhotenství a porodu
Vzhledem k umístění dělohy je evidentní, že devět měsíců gravidity se na kondici pánevního dna nevyhnutelně podepisuje. Vliv těhotenství se dá shrnout do hlavních bodů:
- Zvýšený tlak. S růstem dělohy a plodu se zvyšuje tlak na svaly pánevního dna. Ten způsobuje oslabení těchto svalů a snižuje schopnost jejich podpory.
- Hormonální změny. Produkce relaxinu a progesteronu se v těhotenství zvyšuje a způsobují uvolnění svalů, vazů a kloubů, aby tělo bylo pružnější a připravené na průchod miminka. U pánevního dna představuje uvolnění riziko.
- Změna polohy a hmotnosti těla. Během těhotenství dochází k posunu těžiště a nárůstu tělesné hmotnosti, což celkově zvyšuje nápor na pánevní oblast.
A pak nás čeká (obávaná i vytoužená) cílová rovinka. Při vaginálním porodu dochází k vůbec největšímu otevření pánevního dna, které může žena během svého života prožít. Proto ho běžně provází poranění nebo nástřih hráze.
Ani císařský řez nechrání pánevní dno od poporodních traumat. I jím končí každé čtvrté české těhotenství, jedná se o náročnou operaci dutiny břišní, která vyžaduje trpělivou rekonvalescenci a pečlivou péči o jizvu.
Jak se problémy s pánevním dnem projevují
V souvislosti s dysfunkcemi pánevního dna rodičky nejčastěji popisují tyto potíže:
- bolest zad
- bolestivá menstruace
- únik moči při kašli, kýchání či při běhu
- diskomfort při sexu
- nadýmání a zácpa
- některé typy migrén
Naštěstí se těmto potížím dá (alespoň částečně) předejít nebo je neinvazivně léčit.
Co můžeme pro pánevní dno udělat preventivně v těhotenství
Průběh porodu (navzdory všem dostupným informacím a pozitivním afirmacím) nemáme nikdy ve vlastních rukách. Na rozdíl od preventivní péče. Pokud jste ještě těhotná, doporučujeme:
Kegelovy cviky
Kegelovy cviky jsou speciální cviky zaměřené na posílení svalů pánevního dna. Pro svaly pánevního dna není ideální dlouhé cvičení, ale spíše časté a chvilkové.
Tyto svaly se vcelku rychle unaví, takže doporučuji raději cvičit jen cca 5 minut, ale častěji během dne, pokud máte obtíže, tak ideálně 3-5x za den, pokud chcete cvičit preventivně, stačí 2-3x. Může být užitečné si cvičení spojit s nějakou činností, kterou běžně děláte během dne. Může to být například mytí nádobí, čištění zubů nebo pokud už jste po porodu- cvičite při kojení. Kromě těchto chvilkových aktivací doporučuji jedenkrát za den provést cílené cvičení na podložce (stačí také 5-10 minut), kde pánevní dno zapojíte v tzv. globálních vzorech, tzn. v různých polohách i při pohybu.
Více o cvičení pánevního dna v těhotenství se dozvíte v našem článku od gynekologické fyzioterapeutky Cvičení pánevního dna v těhotenství a po porodu.
Porodní asistentku
Porodní asistentka nebo dula, která vás bude provázet porodem, může výrazně přispět k tomu, že budete v den D klidná a neodnesete si z něj psychické trauma. Postará se o to, aby personál porodnice váš porod zbytečně neurychloval (a nezvyšoval tak pravděpodobnost vzniku porodních poranění).
Focus na správné držení těla a dýchání
Vědomě se vyhýbejte nadměrnému zaklánění či předklánění. Nezapomínejte dýchat během každodenních aktivit i cílených fyzických aktivitách.
Co udělat pro pánevní dno po porodu
Pokud rodíte v nemocnici, odnášíte si z ní (kromě silného zážitku) také informace o rozsahu vašich porodních poranění. V případě poranění prvního stupně to odnesla jenom kůže. Druhý a vyšší stupeň znamená, že natržení zasáhlo i svalovinu. V takovém případě zkuste:
Nespěchat na sebe s návratem ke svým standardům
Tlak společnosti nás žene k tomu, abychom po porodu získaly instantně zpět svou starou postavu, kariéru a výkonnost. Nespěchejte na sebe. Máte za sebou náročný ultramaraton a v náruči nový život, který si nárokuje váš čas, trpělivost a přítomnost. Je naprosto v pořádku teď být “jen máma”. Doba hájení vám neexpiruje ani s koncem šestinedělí. Pánevní dno je – stejně jako třeba trapéz – stresový sval. Ukládají se do něj naše starosti a úzkosti, tak si je nevytvářejme zbytečně.
Navštívit specializovaného fyzioterapeuta
Hned po porodu na pánevní dno můžete myslet, vnímat ho a pozorovat. Návštěvu specialisty si naplánujte až po skončení šestinedělí (ideálně po absolvování šestinedělní gynekologické prohlídky). Naučí vás jednoduché cviky na aktivaci pánevního dna a poradí s postojem těla během každodenních činností, způsobem vstávání nebo specifickými pohyby spojenými s péčí o miminko.
Zapojit do péče venušiny kuličky
Přímo ženám po vaginálním porodu nabízíme nejlehčí edici venušiných kuliček Whoop·de·doo Light 41 g. Na jejím vývoji se podílela také gynekoložka MUDr. Petra Vrzáčková. Venušiny kuličky fungují na principu lehkých vibrací vnitřních kuliček, které stimulují celou oblast, zcitlivují ji a prokrvují. Stimulace je intenzivní zejména při pohybu, proto nošení venušiných kuliček naše zákaznice kombinují s procházkami nebo cvičením jógy.
Proč si vybrat Venušiny kuličky od značky Whoop·de·doo?
Dáme vám pět dobrých důvodů, proč nebrouzdat po e-shopech a jít na jistotu:
- Minimalistický a něžný design. Kuličky Whoop De Doo jsou navrženy ženou pro ženy, navíc v těsné spolupráci s gynekoložkou. Citlivě se zaměřením na funkci, ergonomii a udržitelnost.
- Ze 100% lékařského silikonu. Kvalitní materiál, který je hypoalergenní, šetrný k tělu a snadný na údržbu a zcela bez zápachu. Stačí je před i po použití omýt teplou vodou, intimním mýdlem nebo je sterilizovat krátkým vyvařením.
- Zlepšení kondice pánevního dna už po čtyřech týdnech. Z reakcí našich věrných zákaznic víme, že při pravidelném nošení na 2 až 3 hodiny třikrát týdně ucítíte změnu zhruba za měsíc.
- Tři váhové varianty. Čerstvým maminkám doporučujeme nejlehčí variantu kuliček Light, ale pro pokročilé uživatelky máme v zásobě také alternativu Classic a Heavy Noir. Čím těžší kuličky nosíte, tím více své pánevní dno posilujete.
- Podpora lokální značky. Whoop·de·doo založila v roce 2013 designérka Anna Marešová. Od té doby pomáhá svojí klientele prožívat intimitu zcela svobodně, přirozeně a naplno.
Tento článek vznikl ve spolupráci se značkou Whoop De Doo. Moc děkujeme!