Poporodní období a kojení – vliv na oblast vulvy a vaginy - Mudr. Táňa Glosová
Porod dítěte je významnou událostí v životě ženy
Měsíce se na něj připravuje, zajímá se, jak to bude probíhat a co může udělat pro jeho zdárný průběh. Je také plná obav, aby všechno dobře dopadlo a jak zvládne novou roli matky. Některé ženy jsou překvapené, jak velký zlom v dosavadním životě je narození dítěte. Po porodu mají plno starostí s péčí o něj a mají tendenci zapomínat, že se musí starat také o sebe.
Jejich tělo prochází změnami, které mohou být nepříjemné. Patří mezi ně bolesti ze zavinování dělohy, očistky, únava, bolest v místě porodního poranění nebo v jizvě po císařském řezu. Problémy mohou být i s kojením. To se nedaří, je bolestivé, vznikají trhliny bradavek nebo záněty prsu.
Význam kojení pro zdravý fyzický i mentální vývoj novorozence a kojence je vyzdvihován, žena se může cítit ve stresu, pokud kojení nejde, a mít pocit, že dítěti není schopna dávat to nejlepší, co potřebuje. To dále zvyšuje její napětí. K únavě z přerušovaného spánku se mohou přidat i úzkosti a nepříjemné myšlenky, které celkovou pohodu a spánek dále narušují. Tlak na to, být dobrou mámou, příval informací a rad, jak se o dítě starat co nejlépe, a nedůvěra ve vlastní přirozenou intuici mohou vést k pocitům selhání. Je proto důležité, aby se žena v poporodním období nepřestávala zajímat sama o sebe a o svou fyzickou a psychickou pohodu. Aby si uměla říct o pomoc, našla si čas i pro sebe, a uvědomila si, že dobrou mámou bude, když se bude cítit dobře.
Správná péče o intimní oblast po porodu a v době kojení
K pocitu pohody přispívá i správná péče o intimní oblast. Týká se to samozřejmě péče o porodní poranění, zvlášť když bylo chirurgicky ošetřováno, ale i péče o vulvu u žen, které porodily vaginálně a žádné poranění nemají. I ony mohou pociťovat nepříjemné vjemy z podráždění. Dokonce i ženy po císařském řezu, protože i jim odcházejí očistky, které jsou živnou půdou pro bakterie. Poporodní období tedy vyžaduje zvýšenou hygienu této oblasti. Dodržování doporučení stanovených lékařem nebo porodní asistentkou a pravidelné mytí vlažnou vodou a vhodnou kosmetikou je prevencí vzniku abnormálních stavů v šestinedělí. Může jít o záněty zevního genitálu, močových cest, komplikovaná hojení ran, záněty v pochvě a/nebo přímo o zánět dělohy, který může mít závažný průběh vyžadující celkovou léčbu antibiotiky. Nepříjemné mohou být i zevní hemoroidy, zhoršené těhotenstvím a průběhem porodu. I ty vyžadují zvláštní péči.
K náchylnosti k potížím v intimní oblasti vedou i poporodní hormonální změny, zejména u kojících
Hladina estrogenů je snížená, vysoká je naopak hladina prolaktinu. Hormonální změny v oblasti pochvy a vulvy související s kojením trvají po celou dobu kojení, i když s klesající frekvencí kojení a prodlužující se dobou od porodu, se původní stav postupně vrací. Narušovat mohou i sexuální život. Jednak často dochází k poklesu libida, což je dáno kombinací hormonálních změn a zvýšeného zaměření na dítě i únavou z něj. Negativně však působí i zvýšená suchost pochvy a nedostatečná lubrikace v průběhu pohlavního styku. Ten může být vnímán dokonce jako nepříjemný. Proto je po porodu a během kojení namístě věnovat péči výběru kosmetických přípravků, které nejsou iritující, nevysušují a nenarušují přirozenou kožní bariéru. Vhodná je kosmetika na olejové bázi s obsahem čistě přírodních složek.
Každé ženě může vyhovovat něco jiného, proto je dobré kosmetické přípravky vyzkoušet a používat ten, který nejlépe „sedí“. Bonusem pro dobrý pocit může být i příjemná vůně vybraného produktu. Pokud tato opatření nevedou ke zlepšení, je vhodné kontaktovat lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.
Autorka článku: Mudr. Táňa Glosová
MUDr. Táňa Glosová vystudovala 2.LF UK a od roku 2004 pracuje v oboru gynekologie-porodnictví. Má zkušenosti z velkých pražských klinik (Motol, Bulovka), i z regionální nemocnice Příbram. Pracovala také na klinice reprodukčního zdraví v Londýně. V současné době pracuje na Poliklinice I.P.Pavlova v gynekologické ambulanci. Zaměřuje se na podporu přirozeného porodu a za základ kvalitní péče považuje zájem o pacienta a dobrou komunikaci. Pracuje také jako odborný poradce pro televize a pravidelně přispívá do médií rozhovory a články pro širokou veřejnost. V péči o gynekologické pacientky čerpá i z vlastních zkušeností trojnásobné mámy.