Reprodukční věk ženy – vliv na vulvární komfort - Mudr. Táňa Glosová
Co je reprodukční věk ženy
Reprodukční věk je období v životě ženy, v němž je schopná otěhotnět. Začíná v pubertě, v době, kdy ve vaječnících začínají uzrávat vajíčka a dochází k ovulaci. To může být téměř shodné s obdobím první menstruace, avšak první cykly bývají spíše neovulační a plodnost přichází až měsíce či roky po začátku menstruace.
Období prvních menstruačních cyklů
Období prvních menstruačních cyklů bývá provázeno fyziologickým výtokem z pochvy, který může být vnímán jako něco abnormálního. Je průhledný, hlenovitý, má mírně kyselý zápach, může působit dyskomfort a pocit nadměrné vlhkosti. Neměl by však pálit, svědit nebo zapáchat. Jde o normální projev puberty a je třeba to dívkám vysvětlit. Obvykle odeznívá s nástupem pravidelných ovulačních cyklů. Tam je střídán ovulačním hlenem, který je průhledný, čirý a objevuje se několik dnů před ovulací a při ní, tedy při pravidelném 28denním cyklu zhruba uprostřed. I ten může být vnímán jako nepříjemný. U uživatelek hormonální antikoncepce je ovulace blokována a ovulační hlen se ztrácí. Kolem menstruace může ženu trápit slabé krvácení před nebo po menstruaci, tzv. špinění. Může být projevem normálního cyklu, ale i některých abnormalit, například hormonálních dysbalancí nebo projevem polypu nebo myomu. Špinění mimo menstruaci vyžaduje vyšetření u lékaře, může znamenat například onemocnění děložního čípku. Obtížné je z hlediska péče o vulvu každé období menstruace. Vyžaduje zvýšenou hygienu, ať už jsou používány menstruační vložky, tampony, kalíšky nebo menstruační kalhotky. Krev je živnou půdou pro bakterie a je třeba ji pravidelně odstraňovat, nehledě na to, že pocit nečistoty je nepříjemný.
Zahájení sexuálního života
Reprodukční věk je také spojen se zahájením sexuální života. První pohlavní styk může být spojen s poraněním panenské blány a celkově být nepříjemný. Nedostatečná lubrikace ve stresu z prvních pokusů o sex může vést také k pocitu vulvárního a vaginálního dyskomfortu. Potíže v intimní oblasti jsou také častější při změnách sexuálních partnerů. Nemusí to hned znamenat sexuálně přenosné nemoci, někdy zkrátka trvá, než si dva partneři na sebe „zvyknou“. Pokud potíže trvají delší dobu, jsou výrazné nebo spojené s bolestmi, je vhodné vyhledat lékaře a na sexuálně přenosná onemocnění myslet. Nemusí jít o nejtypičtější choroby, jakými jsou kapavka a syfilis, existují i méně známé. Patří sem třeba chlamydie, ureaplazmata nebo mykoplazmata. I ony mohou způsobit komplikace. Léčí se antibiotiky a léčit se musí všichni sexuální partneři.
Vaginální a vulvární dyskomfort
Vaginální a vulvární dyskomfort je ale nejčastěji způsoben přemnožením kvasinek a bakterií, což se za klasické sexuálně přenosné onemocnění nepovažuje. Léčí se lokálními antibiotiky. Samotná přítomnost kvasinky a bakterií v pochvě ale vždy léčbu antibiotiky nevyžaduje. Někdy stačí přijmout režimová opatření - upravit způsob oblékání a mytí, někdy změnit kosmetiku nebo prací prášek. Pomoci může i úprava stravy a dostatek pohybu. Někdy je vhodné použít přípravek na úpravu poševního prostředí nebo přidat probiotika, zvlášť pokud jde o problémy navazující na antibiotickou léčbu, která normální poševní prostředí narušila. Některé potíže tohoto charakteru mohou být i alergického původu.
Hygieně intimní oblasti se doporučuje věnovat více pozornosti než běžnému mytí, zvlášť u žen, které uvedenými potíži trpí opakovaně. Někdy stačí vlažná voda a vynechání běžných mýdel, které mají tendenci vysušovat a narušovat běžnou kožní mikroflóru. Řadě žen pomůže změna intimní kosmetiky. Je na místě vybrat si takovou, která vyhovuje, někdy je potřeba vyzkoušet více přípravků, než si žena najde ten „svůj“. Obecně se doporučuje dávat přednost přípravkům na olejové bázi s obsahem přírodních složek.Zklidňují podráždění a pocit dyskomfortu a pomáhají udržet přirozenou ochrannou funkci kůže.
Autorka článku: Mudr. Táňa Glosová
MUDr. Táňa Glosová vystudovala 2.LF UK a od roku 2004 pracuje v oboru gynekologie-porodnictví. Má zkušenosti z velkých pražských klinik (Motol, Bulovka), i z regionální nemocnice Příbram. Pracovala také na klinice reprodukčního zdraví v Londýně. V současné době pracuje na Poliklinice I.P.Pavlova v gynekologické ambulanci. Zaměřuje se na podporu přirozeného porodu a za základ kvalitní péče považuje zájem o pacienta a dobrou komunikaci. Pracuje také jako odborný poradce pro televize a pravidelně přispívá do médií rozhovory a články pro širokou veřejnost. V péči o gynekologické pacientky čerpá i z vlastních zkušeností trojnásobné mámy.